top of page

1.
DÖNEM


INSTAGRAM'DA YER ALAN REKLAMLARIN PAZARLAMA İLETİŞİMİ PERFORMANSININ DEĞERLENDİRİLDİĞİ INSTACHAMP'İN İLK DÖNEM KAZANANLARI BELLİ OLDU.


MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığında gerçekleşen ve Instagram'da yer alan reklamların pazarlama iletişimi performansının değerlendirildiği INSTACHAMP'in ilk kazananları belli oldu. Alanlarında uzman 12 jüri üyesinin 65 iş arasından yaptığı değerlendirme sonucunda Mayıs döneminin şampiyonları Feed bölümünde Beko Kurutma Makinesi / Süper Kahraman, Stories'de ise Pfizer Türkiye için yapılan Yeterince Sert Olmadığı İçin İşe Yaramayan Şeyler oldu.


FEED


Beko Kurutma Makinesi / Süper Kahraman

Reklamveren: Beko Türkiye

Reklam Ajansı: McCann İstanbul

Medya Ajansı: Ingage

 

Strateji


Kurutma Makinesi kampanyamızda çamaşırlarını kendi yıkamak durumunda olan ve yoğun tempoda yaşayan beyazyaka, öğrenci ve benzer hedef kitlelere özel hazırladığımız üç dijital kreatifimizle; kurutma makinesi sayesinde zaman kazanarak hayatlarını nasıl kolaylaştırabileceklerini göstererek ürün bilinirliğimizi artırmayı hedefledik.


 

Mecraya Uygunluk


Instagram'a özel hazırlanan, "thumb stopper" içeriklerin mesajı hızlı bir şekilde kullanıcıya ulaştıran, sürpriz etkisi taşıyan formatlarından faydalanarak kurguladığımız dijital reklam filmlerimizin, hem mobil deneyimi de iyileştirecek şekilde dikey olarak tasarlanmasına hem de kullanıcının ilgisini çekerek; sessiz izlediğinde de anlaşılabilir olmasına dikkat edildi.


 

Sonuç / Ölçümleme


Ağırlıklı olarak yeni evli, çocuklu veya çalışan kitleleri hedeflediğimiz Süper Kahraman dijital reklam filmimizden toplamda 769 bin 498 izlenme ve 2 milyon 266 bin 502 erişim elde ederek; VCR oranımızı yüzde 16 seviyelerinde tamamladık. TVC filmimize ait Instagram yayınımızda yüzde 8 seviyesinde yakaladığımız VCR'ın; dijitale özel olarak çekilen Süper Kahraman filmimizde yüzde 16'nın üzerinde gerçekleşti.


 

Yaratıcılık


Özellikle ciddi bir bilinirlik ve satış hedefi olan kurutma makinesi ürünümüzün sunduğu faydayı hedef kitlemizin hayatlarında kurutma makinesinin eksikliğini vurgulayarak vermeyi ve kullanıcılarda "Biz Kurutma Makinesi Yokken Ne Yapıyorduk?" hissiyatı yaratmayı amaçladık. Bunu "mobile first" hazırlanan videolarda; reklam filmi karakterlerinin en temel kıyafetlerini giymemiş oldukları dikkat çekici ve komik durumlar üzerinden aktardık.


 


STORIES


Yeterince Sert Olmadığı İçin İşe Yaramayan Şeyler

Sponsorlu İçerik Veren: Pfizer Türkiye

Kreatif & Prodüksiyon Ajansı: Batesmotelpro

Medya Ajansı: Marjinal Porter Novelli

 


Strateji


Günlük hayattan yola çıkılarak, nesnelerin sertliklerini kaybettiklerinde işe yararlılıklarını da kaybetmeleri vurgulandı. Bu metaforla, sertleşme bozukluğu yaşayan erkek bireylerde farkındalık oluşturuldu. Tabu olarak görülen bu halk sağlığı konusu farklı bir bakış açısıyla ele alınarak kişilerin bilgi almaya motive edilmesi amaçlandı. Video sonunda yer alan internet sitesine yönlendirme yapılarak sertleşme bozukluğu hakkında medikal düzeyde bilgilendirme yapıldı.


 

Mecraya UygunlukVideo içeriğinin süresi ve boyutu hem Feed için hem Stories için uyumlu bir şekilde ayarlandı. Sosyal medya kanallarındaki internet sitesi yönlendirmelerinin hem Stories hem Feed için doğru biçimde kurgulandı. Video sessizken bile mesajını çok güçlü bir şekilde vermeyi başardı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Gösterim: 2.155.225

Görüntülenme: 1.927.205

Gönderi Etkileşimi: 280.814

Erişim: 1.169.384

Bağlantı Tıklaması: 5.327

 

Yaratıcılık


Videoda sertleşme bozukluğu probleminin zorluklarına sert nesneler vurgusu ile değil gündelik hayat içerisindeki sertleşememiş ve işlevini kaybetmiş nesneler üzerinden yaratılan metafor ile dikkat çekildi. Bu tarz çalışmalarda her zaman sertliğe ve güce oynanırken, ters bakış açısıyla sertleşme bozukluğu vurgulandı.


 

INSTCHAMP 1. Dönem Jüri Üyeleri


Alemşah Öztürk (4129Grey, Chief Happines Officer)

Arda Erdik (Tribal Worldwide, İstanbul Ajans Başkanı)

Arda Öztaşkın (Yapı Kredi Marka, Yönetim Direktörü)

Ayşe Aydın (VMLY&R İstanbul, ECD)

Barış Sönmez (Yemeksepeti, CMO)

Burçak Günsev (Wanda Digital, Yönetici Ortak)

Elif Güvenen (Garanti, Kurumsal Marka Yönetimi Ve Pazarlama İletişimi Birim Müdürü)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Irmak Emekdaş (Facebook Türkiye, Sektör Lideri)

Ömer Barış Gökpınar (Samsung Türkiye, CMO)

Pınar Öney Bilsel (Nestlé Türkiye, İçecekler İş Birimi Genel Müdürü)

Çağanur Atay Uçtu (MediaMarkt Türkiye, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü)bottom of page