top of page

12. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 12'NCİ DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


INSTACHAMP'in 12'nci döneminde zirvede yer alan işler; sosyal mesafesini korurken film izleyen tüketicilerine esprili bir dille ulaşan Tadım ve adeta tatillerini kesip şampiyonlar ligi müsabakalarına çıkacak oyuncuları kampanyasına dahil eden Nesine.com oldu.


FEED&STORIES


Tatil Keyfi Hikâye Oldu

Reklamveren: Nesine.com

Reklam Ajansı: Karbonat

 

Strateji


7 Ağustos'ta başlayacak Şampiyonlar Ligi, tarihte ilk defa ağustos ayında yapılan bir Şampiyonlar Ligi olma özelliği taşıyordu. Normalde tüm futbolcuların tatilde olması gereken süreçte yılın en önemli turnuvası oynanacaktı. Buradan hareketle turnuvada yer alacak en ünlü futbolcuların çok kısa bir süre önce çekilmiş "tatil fotoğrafı" paylaşımları alındı. Add to Story özelliği daha önce hiç kullanılmamış bir şekilde kullanılarak nesine.com Instagram sayfasına taşındı ve #tbt etiketiyle istenen mesaj verildi.


 

Mecraya Uygunluk

Tüm paylaşımlar Instagram Hikâyeler bölümünde dikey şekilde art arda çıktı ve mobilde kolayca görüntülendi. Yaratıcı fikir, Add to Story özelliğiyle çekilen futbolcu fotoğrafları üstüne yazılan esprili mesajlar olduğu için sessiz kullanımda mesajını çok güçlü şekilde verdi. Futbolsever kitlenin çok iyi tanıdığı futbolcular ve mesajlar olduğu için de dikkati hemen çekerek en doğru şekilde hedef kitlesine ulaştı.


 

Sonuç / ÖlçümlemeKampanya Tarihleri: 6 Ağustos 2020 – 8 Ağustos 2020

Organik Data Toplam Eylem: 31

Toplam Keşif: 18.648

Toplam Gösterim: 21.658

Impression: 483.452

Reach: 421.041

Engagement: 25.073

Clicks: 1.390


 

Yaratıcılık


Add to Story özelliği çok yaratıcı bir şekilde kullanılarak, milyonlarca liralık bir bütçeyle bile ikna etmenin zor olacağı 10 süper futbolcu sıfır bütçeyle kampanyaya dahil edildi. "Tatil bitti, şimdi futbol zamanı" yaratıcı fikrinin yayılmasındaki en etkili bölümü Instagram'da kullanıldı. Verilen mesajlar sade bir tasarımla birleşti ve hedef kitleye direkt geçti.


 

INTERACTIVE FORMATS


Tadım'lık Filmler

Reklamveren: Tadım

Reklam Ajansı: Var Böyle Tipler

Medya Ajansı: NeoDigital

 

StratejiMarka bilinirliğini gençler arasında sağlamlaştırmak amacıyla sürdürülecek esprili bir iletişim planına ihtiyaç duyuluyordu. Hedef kitle evdeydi ve sıkılıyordu. Bu sıkıntıyı azaltmak için film izliyor ve sosyal medyada bolca vakit geçiriyordu. Zaman geçirmek için yapılan aktivitelerde onlara eşlik edecek en iyi atıştırmalık olarak yer almak, ürünler tanıtılırken biraz olsun keyiflenmelerini sağlamak hedeflendi.
 

Mecraya UygunlukHedef kitle arasında daha yaygın olduğu için proje Instagram Stories'de gerçekleştirildi. @varboyletipler'den @tadim hesabına yönlendirmeler yapılarak paylaşılan hikâyelere, "swipe up" özelliğiyle, ilgili ürünlerin linkleri eklendi ve satışa yönlendirme sağlandı. Projenin sonunda hesapta, takipçilerin filmleri emojilerden yola çıkarak tahmin ettikleri bir yarışma gerçekleştirildi. Yarışmayla sabitlenen videolara yeniden etkileşim sağlandı ve mevcut takipçiler projeye dahil edildi.


 

Sonuç / Ölçümleme


Ulaşılmak istenen genç kitlenin oldukça ilgisini çeken proje boyunca hazırlanan hikâyelerin toplam erişimi 3,7 milyon, toplam gösterimi ise 4 milyon oldu. Hikâyeler aracılığıyla @tadim hesabını ziyaret eden kişi sayısı 3 bin 500 olurken; ürünleri incelemek için yukarı kaydıranların sayısı ise 4 bin olarak gerçekleşti. Proje başlar başlamaz hesaptaki takipçi sayısı yüzde 7 artış gösterirken projenin reklamları 680 bin gösterim, 560 bin etkileşim sağladı.


 

Yaratıcılık


@varboyletipler'in hayatın içindeki tiplemelerinden "Ev erkeği Faruk Abi" evindeki bir film eleştirmeni olarak kurgulandı, hesabın yapısına uygun ürün yerleştirmeye önem gösterildi. Faruk Abi, klasik filmleri esprili dille anlatırken her filme özel bir atıştırmalık önerisi verdi. Ürün bazlı hedef kitleyle film tarzları arasında eşleştirme yapılarak hazırlanan öneriler esprilerin ve kurgunun önüne geçmeyecek ama izleyicinin marka ve ürün hakkında fikir edinmesi sağlanacak bir düzeyde tutuldu.


 

INSTACHAMP 12. Dönem Jüri Üyeleri


Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Ayberk Demirci (Facebook Türkiye, Client Solutions Manager)

Kaan Ayce (Alametifarika, Dijital Kreatif Direktör)

Tarık Bayar (Reckitt Benckiser Türkiye, Hijyen ve Ev Pazarlama Direktörü)bottom of page