top of page

15. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 15'İNCİ DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen INSTACHAMP’in 15’inci dönem şampiyonları Feed & Stories Video Ads kategorisinde Vodafone Türkiye, Interactive Formats kategorisindeyse Ülker oldu.


FEED&STORIES VIDEO ADS


Vodafone #BenVarım Diyen Kadınların Yanında

Reklamveren: Vodafone Türkiye

Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul

Medya Ajansı: Vodafone Digital Media Team

 

Strateji


Cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve her alanda kadınları desteklediğimizi duyurmak istiyorduk. Eşitsizlik, erkek egemen spor olan futbolda fazlasıyla hissediliyor. Biz de BJK Kadın Futbol Takımı’na verdiğimiz sponsorluk desteğiyle, her alanda kadınların yanında olduğumuzu söyledik. Eşitsizliğin ne boyutta olduğunu rakamlarla gösterdik. Eşitsizliğe dair istatistiksel rakamları, futbol forma numaraları üzerinden anlattık.
 

Mecraya Uygunluk


Kampanya filmimizi mobil mecralara uygun kadrajla çektik. Sosyal medyada içeriklerin çok hızlı tüketildiğini bildiğimiz için filmimizden dijitale özel kısa kopyalar ürettik. Ayrıca, eşitsizliğe dair farklı istatistikleri forma numaralarında vererek forma numaralarını "süper" olarak kullandık.


 

Sonuç / Ölçümleme


Filmimiz 10,8 milyon görüntülenirken, kullanıcıların yüzde 82’si videomuzun tamamını izledi. Kampanya dönemindeki erişim oranı ise 5,1 milyon oldu.


 

Yaratıcılık


Cinsiyet eşitsizliğinin boyutunu gözler önüne sermek için eşitsizliğe dair rakamları ön plana çıkarmak istedik. Futbol ve iş hayatındaki kadın istatistikleri üzerinden belirlediğimiz rakamlarla forma numaraları bastırdık. Kadın ve erkeklerin karma takımlarla maç yaptıkları bir filmle eşitsizlik rakamlarını izleyiciye aktardık. Yüzde 100 eşitlik için herkesi “ben varım” demeye davet ettik.


 

INTERACTIVE FORMATS


Doğa Bize Emanet

Reklamveren: Ülker

Reklam Ajansı: Alametifarika

Medya Ajansı: Opn

 


Strateji


Dünyada yeni bir trend olan, online olarak alınan aksiyonların gerçek hayata taşınması trendinden yola çıkarak, Doğa Bize Emanet kampanyamız kapsamında bir AR filtre kampanyası hazırladık. Amacımız, Aralık 2020’den bu yana yayında olan Doğa Bize Emanet kampanyamız kapsamında, Instagram kullanıcılarını da işin içine dahil edeceğimiz bir topluluk hareketi başlatarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara gerçek bir orman hediye etmekti.
 

Mecraya UygunlukKampanyamızı Instagram’da poll video, nasıl kullanılır video, influencer iletişimi ve poll’ler, Facebook’ta da AR reklamlar ile destekledik. Instagram’da sıkça kullanılan AR filtre trendini, pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak “olduğun yerden, istediğin yere” sanal fidan dikilebilecek bir kampanya mekanizmasına dönüştürdük. “World effect” formatında bir AR filtreyle de, yenilikçi bir yaklaşımla tüketicilerin kendilerine değil bulundukları ortama etki eden bir filtre kullanmalarını sağladık.


 

Sonuç / Ölçümleme


14–28 Nisan arasında 14 gün boyunca devam eden kampanyada filtremiz Instagram’da 266 bin 797 gösterim, 267 bin 282 açılış, 109 bin 630 çekim ve 7 bin 112 paylaşımla sonuçlandı. (Kaynak: Facebook / Spark AR Hub). Facebook reklamımızdan filtreyi açarak kullanan kişi sayısı 9 bin 192 oldu. (Kaynak: Opn Medya Ajansı) 10 bin fidan Karaman'da Güzel Ülkem Hatıra Ormanı'nda toprakla buluşuyor.


 

Yaratıcılık


Ülker’in hedef kitlesinde önemli bir yer tutan çocuklar ile sürdürülebilirlik gündemi bir araya geldi. Pandemi günlerinde kullanıcıların interaktif katılımıyla fidanlar sanal ortamdan gerçek dünyada taşındı. Tüketicilerimiz de bulundukları yerden geleceği nefes olacak bir sosyal projeye katkı sağladı. Paylaşım yapan tüketicilerimize sertifikalarını paylaşarak katkıları için teşekkür ettik.


 

INSTCHAMP 15. Dönem Jüri Üyeleri


Pelin Özkan (MediaCat Genel Yayın Yönetmeni)

Kayhan Dural (4129Grey Chief Digital Officer)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye Kreatif Stratejisti)

Irmak Emekdaş (Facebook Mobil Uygulamalar, Telekomünikasyon & Finansal Hizmetler Sektör Lideri)bottom of page