top of page

17. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'İN 17'NCİ DÖNEMİNDE FEED&STORIES VIDEO ADS KATEGORİSİNDE BLUTV, BRANDED CONTENT KATEGORİSİNDE VODAFONE TÜRKİYE VE INTERACTIVE FORMATS KATEGORİSİNDE TÜRKİYE FUTBOL FEDERASYONU ŞAMPİYONLUK İPİNİ GÖĞÜSLEDİ.
FEED&STORIES VIDEO ADS


Moduna Göre İzle

Reklamveren: BluTV Reklam & Medya Ajansı: Hype

 

Strateji


Kitlelerce sevilen içeriklerden çeşitli duyguların ifade edildiği dikkat çekici sahneleri kullanarak yapılan kolaj çalışmasıyla potansiyel kullanıcılara ulaşılmaya çalışıldı. “Bugünkü ruh hâlin nasıl?” sorusuyla kullanıcıya samimiyet ve yakınlık duygusu hissettirildi. Instagram’ın Polling Ads özelliğini kullanarak hedef kitlemizle etkileşime girip onlara, platformumuzda her duyguya hitap eden birçok içeriğimizin olduğu algısını yansıtmaya çalıştık.
 

Mecraya Uygunluk


Kullanıcıların interaktif bir şekilde katılımını sağlamak için reklamı Instagram Stories’den paylaştık. Kolajı alt-üst şeklinde iki bölüme ayırarak, reklamı uzun tutmak yerine aynı anda iki ayrı sahne izlenebilmesini hedefledik. Pek çok içeriğimizin olduğunu kısa sürede göstermeyi hedeflediğimiz için kullanıcıların gün içinde çok fazla içerik tükettikleri Stories mecrasını seçtik.


 

Sonuç / Ölçümleme


Yayın süremiz boyunca 16,8 milyon “impression”ı 0,94 TL CPM maliyetiyle elde ettik ve 6,3 milyon “reach” elde ettik. Aynı dönemde “reach” yayını yaptığımız diğer kampanyalarımızla kıyasladığımızda CPM maliyetimizin bu kampanyada dört kat daha düşük maliyetle çalıştığını gözlemledik.


 

Yaratıcılık


BluTV’de yer alıp diğer dijital içerik platformlarında olmayan içerikleri daha çok kullanmaya özen gösterdik. En fazla gündem olan ve en çok beğeni toplayan içeriklerin en etkileyici, heyecanlı sahnelerini kullandık. Kolajda oyuncuların yakın bakış açısı tekniğiyle çekilmiş sahnelerini kullanarak izleyici ile içerik arasında yakınlık oluşturmayı hedefledik.


 

INTERACTIVE FORMATS


Sunduğun Gol Olsun

Reklamveren: Türkiye Futbol Federasyonu – Milli Takımlar Reklam & Medya Ajansı: 4129Grey
 

Strateji


Bir şeyi 40 kez söylersek olur derler. Bu batıl inançtan yola çıkarak EURO 2020’de büyük başarılar beklediğimiz A Milli Futbol Takımı’mızın turnuvada atacağı golleri yaptığımız AR filtreyle sunmasını istedik. Pandemi sebebiyle birbirinden uzak kalan takım ve taraftarları yaptığımız bu iletişimle yakınlaştırmayı, taraftarları eğlendirirken takıma da moral kazandırmayı hedefledik.
 

Mecraya UygunlukTaraftarların AR filtre içeriklerini story’lerinde paylaşmalarını, paylaşım yaparken @millitakimlar hesabını etiketlemelerini istedik. Maçlardan önce yapılan paylaşımları “track” edip gerçekleşmiş gol senaryosu olan kişilere ödüller vereceğimizi söyleyerek “user generated content” projesi gerçekleştirmiş olduk. Bu projenin duyuru içeriklerini Instagram’da kare ve 4:5 formatta hazırlayarak timeline’da dolaşan takipçilerin daha büyük ebatta karşısına çıkmayı hedefledik.


 

Sonuç / Ölçümleme


Kampanyanın başladığı 10 Haziran’dan turnuvadan elendiğimiz 20 Haziran’a kadar değerlendirdiğimiz bu projede AR filtremiz 360 binden fazla açılırken, 190 binden fazla gösterim elde etti. 133 bin kez de gol sevinci yaşandı. Duyuru iletişimlerimiz yaklaşık 500 bin görüntülenme alırken, 100 bin kadar da beğeni aldı. Bu iletişimlerde yaklaşık yüzde 20 E.R. yakaladık. Yaptığımız bu filtre spor kategorisinde Türkiye’de en çok kullanılan AR filtre olarak rekor kırdı.


 

Yaratıcılık


Milli takımın son üç yılda attığı tüm golleri inceledik ve EURO 2020’de atabileceğimiz tüm gol senaryolarının her oyuncu ve her aksiyon özelinde ihtimalini belirleyen bir algoritma inşa ettik. 118 binden fazla gol varyasyonundan artırılmış gerçeklik tabanlı bir oyun hazırladık. Filtreyi bir Story / UGC projesine dönüştürdük ve tarihimizin en az gol attığımız turnuvasını en çok gol sevinci yaşadığımız turnuvaya çevirdik.


 

BRANDED CONTENT


Vodafone Türkiye – Ben Varım

Reklamveren: Vodafone Türkiye Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul Medya Ajansı: Vodafone Digital Media Team
 

Strateji


Vodafone yıllardır BJK Kadın Futbol Takımı sponsoru olarak hayatın her alanında olduğu gibi futbolda da birçok engele karşı mücadele eden, eşitsizliğe maruz kalan kadınları destekliyor. Toplumda da bu konuda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu marka davamız konusunda insanlarda farkındalık yaratarak herkesi yüzde 100 eşitlik için #BenVarım demeye çağırdık.
 

Mecraya UygunlukVodafone Türkiye ve Beşiktaş Erkek Futbol Takımı hesaplarından Instagram’ın yeni özelliği olan ortak paylaşım aracını kullandık. Video kreatifimizi ise standart altyazılarla değil, dinamik süperlerle hazırlayarak kullanıcıların sessiz izlerken de anlamalarını, etkileşimde bulunmalarını sağladık. Hem Instagram’ın yeni özelliğini kullanmış olduk hem de ulaşmayı hedeflediğimiz kitleye içeriğimizi gösterdik. Böylece standart sonuçlarımıza göre daha yüksek erişim, görüntülenme ve etkileşim oranı kazandık.


 

Sonuç / Ölçümleme


Doğru hedef kitleye sunduğumuz içeriğimizle 10,2 milyon erişim, 77 bin etkileşim aldık. Görüntülenme rakamımız ise 1,3 milyona ulaştı.


 

Yaratıcılık


Vodafone olarak Beşiktaş Kadın Futbol Takımı sponsorluğu kapsamında, kadın ve erkek futbolu arasındaki eşitsizliğe dikkat çekmek için Ben Varım belgeselini hazırladık. Kadın ve erkek futbolu arasındaki eşitsizliğe odaklandığımız bu belgeselin duyurusunu yaparken, Beşiktaş Erkek Futbol Takımı’nın Instagram hesabıyla “collabs” paylaşım yaptık. Dikkat çekici bir şekilde hem daha geniş kitlelere hem de asıl farkındalık yaratmak istediğimiz kitleye ulaşmış olduk.


 

INSTACHAMP 17. Dönem Jüri Üyeleri


Pelin Özkan (MediaCat Genel Yayın Yönetmeni)

Ece Ademoğlu (Meta Türkiye FMCG, Perakende ve Teknoloji Endüstrileri Partneri)

Ufuk Işık (TBWA\Istanbul Kreatif Direktörü)

Seçil Demiralp (Vodafone Türkiye Marka ve Pazarlama Strateji Direktörü)bottom of page