top of page

2. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 2'NCİ DÖNEM ŞAMPİYONLARI BELİRLENDİ.


MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen ve her ay en iyi Instagram reklamlarının belirlendiği INSTACHAMP'te ikinci dönemde zirvenin sahipleri belirlendi. Haziran döneminde Feed'de TEMA VAKFI - Doğa Çökmesin ve Story'de Samsung Electronics için Galaxy A50 - Video Poll kazananlar isimler oldu.FEED


Doğa Çökmesin

Reklamveren: Tema Vakfı Reklam Ajansı: Rabarba

 

Stratejiİnterneti o kadar çok seviyoruz ki sosyal medya kanalları çöktüğünde sanki dünyamız çökmüş gibi hissediyoruz. Bunu geçtiğimiz günlerde Instagram'ın teknik arızasıyla da yakından gördük. Halbuki endişelenmemiz gereken daha büyük bir çöküş var: Dünya! TEMA, krizi fırsata çevirerek insanlara ağaç katliamının dünyanın çöküşüne gebe olduğunu hatırlatmak istiyordu.
 

Mecraya Uygunluk


Instagram'ın, görüntünün olası içeriğini tanımlama özelliğini yaratıcı bir şekilde kullanıp bir ilk gerçekleştirildi. Konuşmaların iyice artmasıyla birlikte aksiyon alarak gerçek zamanlı ve yaratıcı bir iletişim çalışması gerçekleştirildi.


 

Sonuç / Ölçümleme


İçerik yayına alındığında 204 bin 848 gösterime, 152 bin 438 erişime ulaştı. 4 bin 768 beğeni alan içeriğin etkileşim sayısı bin 437 olurken, 2 bin 109 kişi TEMA'nın profilini ziyaret etti, 222 kişi ise gönderiyi kaydetti. Gönderi TEMA'ya 156 yeni takipçi kazandırdı. Gelen 49 SMS bağıșıyla son bir ay içerisinde, bir günde alınan en yüksek SMS rekoruna ulaşıldı. Bir takipçiden gelen yorum ise şöyle: "Bu ne kadar dikkat çekici bir paylaşım. Sosyal medyacınıza saygılar, tebrikler."


 

YaratıcılıkInstagram çöktüğünde insanlar feed'lerindeki fotoğrafları tıpkı bu paylaşımdaki gibi gördü: Fotoğrafsız, görüntünün içeriğini tanımlayan metinsel öğelerle. Pek çok insanın, belki de milyonların, ilk kez gördüğü bu özellik içeriğe ilham oldu. İnsanlara, ağaçlar katledilmeye devam ettiği sürece görüntünün 2050'deki olası içeriği söylendi: Yedi veya daha fazla bina, üzgün insanlar, asfalt yol ve gri gökyüzü.


 

STORIES


Galaxy A50 – Video Poll

Reklamveren: Samsung Electronics Turkey Reklam Ajansı: Cheil Turkey Medya Ajansı: Publicis

 


Strateji


Pazarda artan rekabet karşısında Galaxy A serisi telefonları hedef kitlede bilinir hale getirmek ve ürünün rakiplerinden ayrışan özelliklerini etkin şekilde anlatmak isteniyordu. Global ürün tanıtım videolarını izlenebilir kılmak adına Instagram mecrasının dinamiklerine uygun içerik üretip deneyim yaratmak hedeflendi. Bunu yaparken hedef kitlenin akıllı telefon kullanım alışkanlıklarına dokunan temalar belirlendi. Kullanıcı geri dönüşlerine göre de içgörü toplama amaçlandı.
 

Mecraya UygunlukPolling, Instagram'da kullanıcılar tarafından sıkça kullanılan bir özellik. Ajans da insanların severek kullandığı bu özellikle markanın özelliklerini bir araya getirerek Instagram Stories'e özel olarak hazırlanmış içeriğiyle etkileşim yarattı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Tüm Türkiye 18-65 yaş aralığındaki Samsung, Samsung Galaxy, smartphone ile ilgili yaklaşık 17 milyon kişinin yüzde 57'sine erişildi. Yayın dönemi boyunca 9,7 milyon kişiye 10,6 milyon gösterim yapıldı. 17 bin 416 adet tıklamayla siteye trafik sağlandı. Toplamda 855 bin 935 adet poll etkileşimi gerçekleşti. (Yüzde 67,3 "video izlemek", yüzde 32,7 "fotoğraf çekmek")


 

Yaratıcılık


Global bir içeriği direkt olarak kullanmak yerine yepyeni ve Instagram Stories'e uygun olarak üretilen Video Poll sayesinde markayla ilgilenen kişilere erişim amaçlandı.


 

INSTACHAMP 2. Dönem Jüri Üyeleri


Alper Eroğlu (Unilever Türkiye, Yönetim Kurulu Üyesi)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Hakan Kaplan (Doğuş Müşteri Sistemleri, CEO)

Irmak Emekdaş (Facebook Türkiye, Sektör Lideri)

Onur Kavak (Letgo, Genel Müdür)

Özge Güven (TBWA\Istanbul, Tasarım Direktörü)

Pemra Ataç Açıktan (Rabarba, Yönetici Kreatif Direktör)
bottom of page