top of page

5. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 5'İNCİ DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


Instagram'da yer alan ve pazarlama iletişimi performansıyla fark yaratan reklamların ödüllendirildiği INSTACHAMP'te beşinci dönem tamamlandı. Yarışmanın bu döneminde jürinin takdiri sonucu Feed bölümünde 6 puan baremini geçebilen bir başvuru olmaması itibarıyla ödül verilmezken; Stories bölümünde Pavyon (BluTV) ve Allianz Yaşam Döngüsü (Allianz Sigorta Türkiye) ayın şampiyonları oldu.STORIES #1


Pavyon

Reklamveren: bluTV

Kreatif: BluTV-Creative Department

Reklam Ajansı: Hype

 

Strateji


Herkesin merak ettiği bir dünya olan pavyon âlemini anlatan belgesel özelinde kullanıcıların hem içeriğe ilgilerini artırmak hem de etkileşime geçmelerini sağlamak amacıyla belgeselde yer alan sahne sanatçılarından faydalanıldı. Kirli Dilek ve Deli Bayram içerikte yaptıkları işin inceliklerini anlatırken hazırlanan kreatifte iki karakterin dansları alınıp bir karşılıklı dövüş oyunu temasına oturtuldu. Instagram'ın Polling Ads özelliği kullanılarak bir anket oluşturuldu ve kullanıcılardan taraflarını seçmeleri talep edildi.

 

Mecraya Uygunluk


Instagram kullanıcılarının her gün daha fazla zaman geçirdikleri Stories bölümüne özel bir kreatif hazırlandı. Instagram'ın etkileşime yatkın bir mecra olmasıyla, ajansın yeni çıkan reklam türlerini deneme heyecanı bir araya geldi ve reklam, mecranın boyutları olan 9:16 formatında hayata geçirildi. Kullanıcılara mini oyun deneyimi yaşatarak etkileşimi artırmak amaçlandı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Üç haftalık yayında 220 bin adetlik anket yanıtı elde edildi. Gönderi etkileşimi performansına bakıldığında da hesabın ortalama gönderi etkileşim maliyetinin yüzde 50 altında bir değer elde edildi.


 

YaratıcılıkPavyonda oynanan farklı oyun stillerinin anlatıldığı bölümde bir döneme damga vuran karşılıklı dövüş oyunlarından ilhamla Sahne Oyunları adıyla yeni bir oyun atmosferi yaratıldı. Video oyun ve pavyonun renkli dünyası harmanlandı ve bu harmana bir görsel kimlik hazırlandı. Anket oluşturuldu ve kullanıcılardan taraflarını seçmeleri beklendi.


 

STORIES #2


Allianz Yaşam Döngüsü

Reklamveren: Allianz Sigorta Türkiye

Reklam Ajansı: Concept

Medya Ajansı: Ingage Media

 


StratejiTürkiye’de yeni nesil sigortacılığın öncüsü olan Allianz Türkiye, "Allianz Seninle" temalı yeni imaj filmiyle hayatın her aşamasında sigortalılarına verdiği desteği vurguluyor. Amaç reklam filminin yüksek erişim sağlamasıydı. Bu amaçtan yola çıkılarak doğru platform değerlendirildi ve platformun dinamiklerine uygun formatlar geliştirildi.
 

Mecraya UygunlukStories reklam modeli kullanılarak var olan yatay video dikey formata getirildi ve kullanıcılara video izletme deneyimi, Stories reklam modeli özelinde dikey video formatında izletildi. Videolar Stories reklam modeline uygun oldukları için kullanıcılar tarafından ilgi çekici bulundu ve video uzun olmasına rağmen izlenme süreleri standartlara göre daha yüksek gerçekleşti.


 

Sonuç / Ölçümleme


Erişimin maksimize edilmesi amaçlanan kampanyada hedefleme daraltılmadı. Tüm Türkiye ve tüm hedef kitlelere reklam gösterimi yapıldı. İlk yedi gün içerisinde 6 milyon gösterim, 4 milyon erişim ve 8 bin tıklama elde edildi. Video dik formata getirildiğinde de kullanıcılar tarafından beğeniyle izlendi ve ilk yedi günde 1,4 milyon izlenme elde etti.


 

Yaratıcılık


Kullanıcıların Instagram özelinde Stories bölümünü sıkça kullandıkları biliniyordu. Bu bilgiden hareketle yatay video dik formata getirildi ve kullanıcıların ana akışta izledikleri video platformun dinamiklerine uygun olarak değiştirildi. Kullanıcılarla, ilgilerini çeken reklam filmi ile hem etkileşim sağlandı hem de izlenme süreleri uzatıldı.


 

INSTACHAMP 15. Dönem Jüri Üyeleri


Ergin Binyıldız (Havas Worldwide İstanbul, CCO)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Kaan Ayce (Alametifarika, Digital Creative Director)

Serkan Tavşanoğlu (Facebook Türkiye, Agency Partner)

Sevda Tarcan Demir (Ebebek, Pazarlama Direktörü)

Tarık Bayar (Reckitt Benckiser Türkiye, Hijyen ve Ev Pazarlama Direktörü)bottom of page