top of page

10. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 10'UNCU DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


Bugüne dek 300'ü aşkın başvuru alan ve Instagram'da yer alan reklamların etki ve yaratıcılığı konusunda standartları belirlemeye devam eden INSTACHAMP'in 10'uncu dönemi geride kaldı. VMLY&R İstanbul tarafından Vodafone için hazırlanan ve gündemi yakalayan Vodafone FreeZone - PUBG Mobile ile Koronavirüs Farkındalık İçerikleri ayın şampiyonu unvanını elde etti.

Feed (Akış) ve Stories (Hikâyeler) kategorileri bu dönem itibarıyla birleşen yarışmada önümüzdeki dönem itibarıyla etkileşimli reklamlar da kendilerine ait, özel bir kategoride InstaChamp unvanını alabilmek adına yarışacak. Interactive Formats kapsamında yer alan ve 11'inci dönem itibarıyla bu kategoride yarışabilecek formatlar şöyle:


Polling Ads

AR Filters

Branded Content Ads

Carousel Ads for Stories

Instant Experience Ads

GIF Stickers

Messaging Ads

Instagram Live


Önceki dönemlerde aylık olarak düzenlenen yarışmanın, bundan böyle 2 ayda bir ve her dönemde geriye dönük 3 ay içinde gerçekleşen işlerin katılımına açık şekilde gerçekleşeceğini hatırlatalım.FEED&STORIES
Vodafone Freezone PUBG Mobile ile koronavirüs farkındalık içerikleri

Reklamveren: Vodafone Türkiye

Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul

 

Strateji


Vodafone FreeZone bu zor zamanlarda da gençlerle konuşmak ve onları da coronavirus riskine karşı evde kalmaları gerektiğine ikna etmek istedi. Instagram sayfasındaki #SaçmaGüzel tonu bozulmadan, gençlerle onların dilinden konuşuldu ve uzun zamandır gaming iletişimi yapılıp Gamer Paketleri sunulan bu kitleye, verilmek istenen mesajlar yine kendi dünyalarıyla iletildi.
 

Mecraya Uygunluk


İçerikler Instagram'a uygun kare formatta ve kısa süreli videolar olarak yayınlandı. Ana mesaj, video sessiz izlendiğinde de çalışacak şekilde, dikkat çekecek boyutlarda ve süperlerle verildi. İlk saniyede verilmeyen ana mesaj sayesinde hedef kitlenin içerikte kalması ve videoyu bir oyun görüntüsü izliyormuş gibi izlemesi sağlandı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Kitlenin gaming ilgisinden yola çıkarak gündemle harmanlanan video içeriklerin erişimi 6,8 milyon, gösterimi ise 7,7 milyon oldu. Farkındalık yaratma odaklı içerikler toplam 2,9 milyon etkileşim alırken 6 bin 761 kişi de paylaşımları kaydetti.


 

Yaratıcılık


Instagram Feed için hazırlanan videoda hedef kitle için en popüler oyunlardan biri olan PUBG Mobile'ın oyun içi görüntüleri kullanıldı. Oyun karakterleri maskeleriyle eve sokuldu. İlk içerikte evde takılan bir oyun karakteriyle #EvdeKalTR mesajı verildi. İkinci içerikte yine evde sağlık çalışanları alkışlandı ve kendilerine #İyiKiVarsınız denildi. Gamer kitle, ilgi duydukları bir görsellikle yakalanmış oldu. Mesaj kısa bir süre içerisinde ve beklemedikleri bir şekilde onlara ulaşmış oldu.


 

INSTACHAMP 10. Dönem Jüri Üyeleri


Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Irmak Emekdaş (Facebook Türkiye, Sektör Lideri)

Erkan Kaya (VMLY&R İstanbul, Kreatif Direktör)

Berkay Özay (MullenLowe İstanbul, Executive Creative Director)

Serkan Yazıcıoğlu (BKM, Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı)


bottom of page