top of page

14. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 14'ÜNCÜ DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


14’üncü dönemi geride kalan INSTACHAMP'in son şampiyonları Feed&Stories Video Ads’te Beşiktaş Reels İletişimi ile Beko; Interactive Formats’ta Bu Mu Şu Mu ile Mentos oldu.


FEED&STORIES VIDEO ADS


Beko Beşiktaş Reels İletişimi

Reklamveren: Beko Türkiye Reklam Ajansı: McCann Medya Ajansı: Ingage


 

Strateji


Sadece izlenirliği yüksek bir içerik üretmek değil, 360 bir kurguyla kullanıcılara kendi içeriklerini üretebilme imkânı sağlayarak etkileşim yaratmak amaçlandı. Projeye özel açılış filminin yanında hem taraftara yönelik hem de Reels dinamiğine uygun; tezahürat & müzik, AR filtresi, Polling, AR videoları gibi kampanyanın etkinliğini artıracak, tüketicide katılım arzusu yaratacak birçok medya asset’i üretildi ve kampanyanın zenginleşmesi, holistik bir iletişim sürdürülmesi amaçlandı.
 

Mecraya Uygunluk


Reels’in eğlenceli içeriklerin yer aldığı bir platform olmasının yanı sıra çekim aşamasından edit özelliklerine kadar baştan sona mobil prodüksiyon imkânlarıyla dolu bir tool olmasından yararlanıldı. Türkiye’de çekimleri mobilde yapılmış ve tamamı Reels ile editlenmiş ilk reklam filmi ve platforma özel, hedef kitlenin de kendi içeriklerini üretebileceği bir iletişim kurgulandı.


 

Sonuç / Ölçümleme


128 milyon gösterim, 15,8 milyon izlenme ve 410K tıklama elde edildi. AR Filtresi 4K üzerinde kişi tarafından profillerde paylaşıldı. Toplamda 20,5 milyon erişim elde edilen iletişimde, Reels platformunun dinamiklerinden beslenen bir içerik yaratılarak hedef kitle ile güçlü bir bağ kuruldu. Brand Survey sonuçlarına göre Ad Recall’da elde edilen 5,8 puanlık artış ile benchmark’ların üzerinde sonuç elde edilirken, Message Association +1,1, top of mind awareness ise +0,2 puan artış yakaladı.


 

Yaratıcılık


Söz konusu futbol ve taraftar olduğunda tezahürat, duyuları harekete geçiren en önemli iletişim öğesiydi. Bu kapsamda rap müziğin sevilen isimlerinden ve iyi bir Beşiktaşlı olan Kamufle’nin seslendirdiği Reels dinamiğine uygun özel bir tezahürat müziği bestelendi. Bu içerik, tamamı mobilde çekilen ve IG Reels üzerinden hazırlanan, gerçek taraftarların yer aldığı video ile birleştirildi ve kampanyanın etkinliği artırıldı. Bu iletişim kullanıcıların katılımını sağlayacak çeşitli asset’ler ile de desteklenerek kampanyanın etkinliği artırıldı.


 

INTERACTIVE FORMATS


Mentos Bu Mu Şu Mu

Reklamveren: Perfetti Van Melle / Mentos

Reklam Ajansı: Cheil Worldwide Turkey

Medya Ajansı: MediaCom Turkey

 


Strateji


Amaç Mentos’un, drajelerinin üzerinde farklı okazyon ve ilgi alanlarına yönelik illüstrasyonlar ve sorular barındıran yeni ürünü “Bu mu? Şu mu?” ürününün lansmanını yapmaktı. Mentos’un global konumlandırması, kimsenin hayır diyemediği bir ürün olması sebebiyle insanlar arasında sohbeti kolaylaştıran bir “ice breaker” olmasıydı. Yeni ürün için Instagram’ın sağladığı araçlar kullanılarak “ice breaker” konumlamanın altı tekrar çizilmek istendi.
 

Mecraya UygunlukInstagram stories formatındaki anket AR Filtresi özelliklerini merkeze alan bir kampanya hazırlandı. Ürünün doğasında iki seçenek arasından bir tercih yapılması yer aldığı için ilgili araçları maksimum verimlilikte kullanmak mümkün oldu. Stories’te yapılan anketler ve kafa hareketlerine odaklanılarak insanların cevap vermelerini sağlayan AR Filtrelerle etkileşim yaratıldı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Filtre toplamda 10,6 bin görüntüleme ve 89 bin kez denenmeyle eğlenceyi katladı. 1,6 bin kullanıcı filtreyi kaydetti, 512 kez paylaştı. Tüm bunlar olurken bazı kullanıcılar da 23 bin ekran görüntüsü aldı. Tüm veriler bir yana, bu zorlu dönemde Mentos, takipçilerinin eğlenmesine ve sohbetlerine stressiz bir giriş yapabilmelerine yardımcı oldu.


 

Yaratıcılık


Instagram hesabından 1 ay boyunca her gün ürünü deneyimleten anketler yapılarak takipçilerle etkileşim kuruldu. İki kişinin buzları eritip hızlıca etkileşime geçebileceği bir filtre hazırlandı. Halihazırda trend olan filtrelerden biri seçildi ve ürünün kampanya mesajı eğlenceli bir tonla sunuldu. Böylece ürünün kreatif olarak deneyimlendiği ve hedef kitle olan gençlere en yenilikçi şekilde erişilen bir kampanya hayata geçirildi.


 

INSTACHAMP 14. Dönem Jüri Üyeleri


Arzu Örsel (Cargill Gıda / Türkiye & MEA Bölgesi Kurumsal İlişkiler Direktörü)

Arkın Kahyaoğlu (VMLY&R İstanbul / ECD)

Hazım Bumin (Vaillant Türkiye / Pazarlama Direktörü)

Duygu Yegül (Arthur Co-Founder, Creator)

Koray Serin (Facebook Türkiye / Creative Strategist)bottom of page