top of page

4. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 4'ÜNCÜ DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığında gerçekleşen INSTACHAMP, Instagram'da yer alan ve pazarlama iletişimi performansıyla fark yaratan reklamları ödüllendirmeye devam ediyor. Dördüncü dönemi geride kalan InstaChamp'in son şampiyonları Feed'de Axa Sigorta için hayata geçirilen Retro Reklamlar Serisi, Stories'de ise Arçelik Ankastre Ocak Deyip Geçmeyin oldu.


FEED


Retro Reklamlar Serisi

Reklamveren: Axa Sigorta

Reklam Ajansı: Batesmotelpro

Medya Ajansı: Unboxed Agency

 

Strateji


Markanın kısa, anlaşılır, izleyiciye hızlıca nüfuz edecek ürün filmlerine ihtiyacı vardı. Retro/Vintage akımının popüler olduğu bu dönemde, 80'ler 90'lar reklam tasarımlarına gönderme yapan dört filmlik bir seri tasarlandı.
 


Mecraya Uygunluk


Filmlerin süresi, boyutu tamamen mecranın ve kullanıcıların beklentilerine uygun bir şekilde oluşturuldu. Altyazı desteğiyle videoları sessiz izleyenlere mesaj kolayca aktarıldı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Filmler yayınlandıkları gün itibarıyla çok başarılı sonuçlar elde etti. Toplamda 7 milyon 351 bin 818 impression, 1 milyon 997 bin 807 izlenmeyle kampanya süreci tamamlandı. Bununla birlikte, ortalama olarak 0,015 TL'nin altında kalan CPV ile markanın verimlilik beklentisi de karşılanmış oldu.


 

Yaratıcılık


Sigortada Güven ve Kalite... Filmler biçimsel olarak, 80'ler 90'lar dönemlerine uygun bir şekilde tasarlandı. Özellikle müzik, görüntü/renk tasarımı ve dış ses gibi dönemin reklam karakterini yansıtan unsurlara bağlı kalındı. Ayrıca, Axa Sigorta iletişimde bütünlük sağlamak adına, yayın zaman aralığı içerisinde diğer Instagram postlarını da aynı retro tasarım diliyle oluşturdu.


 

STORIES


Arçelik Ankastre Ocak Deyip Geçmeyin

Reklamveren: Arçelik Pazarlama AŞ.

Reklam Ajansı: BLAB

Medya Ajansı: Ingage Media
 

Strateji


Ankastre serisinin en önemli ürünlerinden biri olan ocak için hazırlanan stratejide, kullanıcıların en büyük ihtiyaçlarından birinin büyük tencere ve tavaları yan yana sığdırabilmek olduğu biliniyordu. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak 65 santimetre aralığında üretilen geniş ocağı premium hedef kitlede tercih edilme aralığına sokarak ankastre pazarındaki liderliği pekiştirmek, algıda da liderliğe çekmek hedeflendi.
 

Mecraya Uygunluk"Ocak deyip geçmeyin" söylemiyle Instagram Canvas Stories reklam modeline göre hazırlanan videolar birleştirilerek, ilk iki stories reklamında "Ocak deyip geçmeyin" mesajı sürekli tekrarlandı ve kullanıcıların reklamı geçmesi engellendi. Son görselde de "Ankastre Grion Ankastre Ocak" denilerek marka bilinirliği oluşturuldu. Böylelikle Stories Canvas reklam modelini kullanılarak, tüketiciler ile etkileşime girildi ve kendilerine ürün tanıtılmış oldu.


 

Sonuç / Ölçümleme


Ağırlıklı olarak Premium olan A-B sınıfı 22-45 yaş aralığında üst ve orta üst gelirli ailelerin hedeflendiği dijital reklam filminden üç günde toplamda 1,4 milyon gösterim ve 1,2 milyon erişim elde edildi. Stories reklamına denk gelen kullanıcıların yüzde 65'i üçlü Canvas videolarını sonuna kadar izledi.


 

Yaratıcılık


Yeni Arçelik Grion Ankastre serisi ocak kullanıcılara eğlenceli, esprili bir dille ve akılda kalıcı bir şekilde anlatmak istendi. Dış ses ile ocak deyip geçenlere bu ürünün sıradan bir ocak olmadığı mesajının verildiği reklamda, 65 santimetre genişliğe dikkat çekildi. Dikey olarak düzenlenen ve Canvas Stories reklam modeline özel hazırlanan videolarda "Ocak deyip geçmeyin" söylemiyle kullanıcılarda merak uyandırıldı. Bu söylemle kullanıcıların reklamı geçmeleri engellendi.


 

INSTACHAMP 4. Dönem Jüri Üyeleri


Batuhan Gültakan (GetirYemek, CEO)

Caner Ergür (9:16, Kurucu Ortak)

Ece Ademoğlu (Facebook Türkiye, Client Partner)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Kerem Özkut (Concept, Yönetici Kreatif Direktör)

Nazım Erdoğan (Sahibinden.com, CMO)bottom of page