top of page

8. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 8'İNCİ DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


INSTACHAMP'in sekizinci döneminde zirvede tek bir marka var. Jüri değerlendirmesi sonucunda bu ay şampiyonluk barajı olan altı puanı geçen tek iş, Ford için gerçekleştirilen Hayallere Yol Açar – AR Filter Game oldu.


STORIES


Ford Hayallere Yol Açar - AR Filter Game

Reklamveren: Ford Türkiye

Reklam Ajansı: TTB

Medya Ajansı: Ingage Media

 

Strateji


Hayallere Yol Açar mottosuyla yola çıkan Ford SUV modelleri Ecosport, Kuga ve Edge hayattan keyif almak isteyenler için ideal otomobiller. Bu üç farklı SUV'nin kendine ait özelliklerini kullanıcıya gösterebilmek ve deneyimletebilmek adına beta kullanımlar arasında yer alan Augmented Reality Ads ile Hayallere Yol Açar filtresi tasarlandı ve bu üç SUV'nin deneyimi tüketiciye yaşatıldı.
 

Mecraya Uygunluk


Ford SUV Dünyası'nın her yaşam tarzına ve hayale uygun olabildiğini göstermek ve etkileşim sağlamak için Ford SUV Dünyası için 2019 yılında yapılan 360 derece iletişimin bir parçası olarak Augmented Reality reklam modelinden faydalanıldı. Tüketicilerin seçtikleri SUV doğrultusunda ilgili dünyaya girmeleri ve bu sayede eğlenmeleri; araçla ve markayla duygusal bağ kurmaları sağlandı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Kısa bir süre (iki hafta) için hayata geçirilen Augmented Reality Ads kampanyaları standart Ford Türkiye Facebook & Instagram oranlarına göre üç kat daha fazla etkileşim sağladı. Kampanya sırasında 12,5 milyon kişiye erişildi ve bunların 2,5 milyonu filtreyle etkileşime geçerek reaksiyon gösterdi. Yüzde 20 oranında bir dönüşüm elde edildi.


 

Yaratıcılık


Facebook'un yeni reklam modeli AR Filter'dan faydalanarak tüketicilerin karşısına eğlenceli bir oyunla çıkıldı. Hikâye olarak tüketicinin karşısına çıkan reklam modelinde, kullanıcılardan ekranı yukarı kaydırmaları ve Ford'un birbirinden farklı dünyaları yansıtan ÜÇ SUV modeliyle karşılaşmaları sağlandı. Kullanıcılar seçtikleri SUV modeline uygun olarak oyun içinde kendilerini o dünyada buldular ve yarışa başladılar. Bu dünyayı yansıtan objeleri toplayarak da ekstra puanlar kazandılar.


 

INSTACHAMP 8. Dönem Jüri Üyeleri


Ali Musa Paça (Punch BBDO, Ajans Başkanı)

Ece Ademoğlu (Facebook Türkiye, Client Partner)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)

Sami Basut (Wunderman Thompson Turkey, Executive Creative Director)

Sinem Sandıkçı Gökçen (L'Oréal, Chief Digital Officer)bottom of page