top of page

9. DÖNEM


MEDIACAT VE INSTAGRAM TÜRKİYE ORTAKLIĞIYLA HAYATA GEÇİRİLEN INSTACHAMP'TE 9'UNCU DÖNEMİN ŞAMPİYONLARI BELLİ OLDU.


INSTACHAMP, Instagram'da yer alan reklamların pazarlama iletişimi performansını değerlendirmeye ve ödüllendirmeye devam ediyor. Dokuzuncu dönemin şampiyonları Feed'de Panda 3D Çamur Tepe Tepe Kullan (Fiat), Stories'de ise Getir'de Kepenkler Gece Gündüz Açık (Getir) oldu.


FEED


Panda 3D Çamur Tepe Tepe Kullan

Reklamveren: Fiat

Reklam Ajansı: Pure New Media

Medya Ajansı: Ingage Media

 

Strateji


Macera, tutku, adrenalin, özgürlük, eğlence! Off-road yollarda korkusuzca otomobille ekstrem hareketler yapmak herkes için ayrı anlam taşıyor. SUV akımına yeni soluk getiren Fiat Panda Cross 4x4'ün Türkiye pazarına girmesiyle off-road duygusunun sosyal medya üzerinden hissedilmesi için 3D video hazırlandı.
 

Mecraya Uygunluk


Reklam filmini orijinal haliyle kullanmak yerine Instagram özelinde bir içerik oluşturuldu. Daha kısa, kalıpların dışına çıkan bir hale getirildi. Mecranın kendi özellikleri gösterilerek hack'leme mantığıyla kullanıcılarda şaşırtıcı etki yaratıldı.


 

Sonuç / Ölçümleme


Mecrayı hack'leyerek kullanıcıları şaşırtan 3D videonun erişimi 1,3 milyon, gösterimi ise 1,9 milyon oldu. Tahminî reklam hatırlanırlığı yükseliş oranı da yüzde 5 oldu. Etkileşim odaklı içeriğimiz 641K etkileşim alırken 718 kişi de ilgili paylaşımı kaydetti.


 

Yaratıcılık


Instagram'ın Feed görüntüsü videoda kullanıldı. Aracın çamur içinden geçtiği sahnelerde çamur, feed görüntüsünün üzerine sıçratılarak mecra hack'leme yapıldı. 3D efektin sağladığı bu mecra hack'lemeyle kullanıcılara ânı yaşama duygusu aşılandı.


 

STORIES


Getir'de Kepenkler Gece Gündüz Açık

Reklamveren: Getir

Reklam Ajansı: Titrifikir

Medya Ajansı: Getir

 


Strateji


Getir haftanın yedi günü, gece gündüz kullanıcılarına ulaşıyor. Geleneksel kanalların kapalı olduğu ve Getir'in ulaşılabilir olduğu bu saatlerde verilen hizmeti vurgulamak adına, yalnızca akşam ve gece saatlerinde yayınlanacak bir reklam kampanyası oluşturuldu.
 

Mecraya UygunlukGetir'in geç saatlerde de hizmete devam ettiğini, Instagram hikâyesinde kapalı kepengin açılması ve "yukarı kaydır" ile anlatmak hedeflendi. Bu şekilde göstererek hedef kitleye geç saatlerde de ihtiyaçlarını Getir'den karşılayabilecekleri anlatıldı. Instagram kullanıcıları "yukarı kaydır" hareketiyle kepengi kaldırdı ve uygulamaya yönlendirildi.


 

Sonuç / Ölçümleme


iOS ve Android hedefli iki farklı kampanyada toplam 2,5 milyon reach, 9,5 milyon impression elde edildi.


 

Yaratıcılık


Kepenk açmanın geleneksel duygusallığı, teknolojik bir girişim olan Getir için değerlendirildi. Getir'in en önemli özelliklerinden biri olan "gece gündüz" hizmeti, kepenklerin geç saatlerde de açık ve hizmete hazır olduğunu vurgulanacak şekilde mecranın dinamikleri kullanılarak anlatıldı. Telefon ekranı ölçülerindeki kepengin açılması ve altından uygulama ekranının gelmesiyle hedef kitleye, "gece gündüz bi' mutluluk getirmek için buradayız" mesajı verildi.


 

INSTACHAMP 9. Dönem Jüri Üyeleri


Emrah Karpuzcu (Muhabbet, Kurucu Ortak ve ECD)

Esra Ayas Özalp (BÜRO, Kreatif Direktör)

Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye, Kreatif Stratejist)


bottom of page